Hofmeisterova svatba

26.07.2015 22:15

Před 135 lety se narodila manželka R. R. Hofmeistera Marie Anna Němečková. Budoucí spisovatel ji poznal při čtyřtýdenním vojenském cvičení u zeměbraneckého pluku č. 7 v Písku.

Každý den musel s kumpanií dvacetkrát mašírovat na cvičišti u Purkratic směr Čížová, ale nikdy do Čížové nedošel. Byl zvědav, co v té Čížové vlastně je.

A tak, když měl jednou volno, sedl v Písku na vlak a po pár kilometrech vystoupil hned na první zastávce. Zamířil do hospody u Němečků a ke svému překvapení zde nalezl svého přítele a rádce, pootavského slavíka, básníka Adolfa Heyduka. Přisedl k jeho společnosti a nechal se obsluhovat černookým děvčetem s červenými tvářičkami, dcerou hostinského Němečka.

Ona po něm hodila očkem, on se na ní dlouze zadíval, jí bylo osmnáct, jemu třicet. Po roční známosti, kdy ji určitě čítával básně ze své první knížečky, měli 2. srpna 1899 v kapli čížovského zámku svatbu. Z hospody u Němečků to bylo na zámek jen přes cestu a sláva to prý byla veliká. Vždyť hostinský a zároveň řezník Jan Němeček patřil k nejváženějším občanům  Čížové.

Těžko říci, co by si pomyslel Hofmeisterův otec, jenž byl v době svatby už sedm let po smrti, zda je to osud či náhoda: On si totiž také vzal dceru hostinského, budoucí spisovatelovu matku, tentokrát ale z Nového Knína.

Spisovatel s manželkou Marií na zahradě svého domu na břehu Podzámeckého rybníka v Rožmitále pod Třemšínem

Hospoda u Němečků, stavení č.p. 8 v Čížové před 100 lety a dnes. Rozsáhlý objekt je v současné době patrně neobydlen a kromě výměny několika oken nedoznal od Hofmeisterovy návštěvy změn.

Zchátralý zámek v Čížové koupila před dvěma lety od soukromníka obec a z veřejné sbírky se dala do oprav. Začala právě kaplí, kde si před oltářem řekli své ano Rudolf Richard Hofmeister a Marie Anna Němečková.

Z hospody u Němečků do zámku je opravdu coby kamenem dohodil. Hospoda vlevo, zámek vpravo. Až se najde dost peněz, jistě se obě stavby zaskví v plné kráse. V Čížové totiž vědí jak na to. Ne nadarmo byla obec v vyhlášena Jihočeskou vesnicí roku 2010.

Kontakt

PhDr. Jindřich Jirásek Alej Johanky z Rožmitálu 74
Starý Rožmitál
262 42 Rožmitál pod Třemšínem
jindrich.jirasek@email.cz